1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αφαίρεση Αμυγδαλών

Discussion in 'ΩΡΛ' started by aql, Jan 5, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. aql

aql New Member

Καλησπερίζω σας! Ύστερα από μεγάλο πόνο στις αμυγδαλές τελικώς τις έβγαλα πριν μια βδομάδα. Εκεί ξεκινά και η περιπέτεια μου καθώς είχα τεράστιους πόνους που δεν σταματούσαν με τίποτα. Χθες κοκκίνησε το σημείο της τομής ελαφρά και ο πόνος έγινε πιο έντονος. Πηγαίνοντας στον γιατρό μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και να πάρω μια αντιβίωση για 4 μέρες. Την στιγμή που την πήρα είχα έναν τεράστιο πόνο στο στομάχι και αναγκαστηκα να την σταμάτησω γιατί υπέφερα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι.

1.Πειράζει που την έκοψα; Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα κανονικά την αντιβίωση μου (Lorbef) αλλά το στομάχι μου έχει γίνει τόσο βαρύ που υποφέρω και δεν αντέχω άλλη! Να φοβάμαι τίποτα για μόλυνση ή να ηρεμήσω γιατί έχω αγχωθεί;
    2.Είναι φυσιολογικό να τρέχει αίμα κάποιες φορές από την τομή; Για παράδειγμα σήμερα έφαγα μακαρόνια και ενώ δεν πόνεσα καθόλου, άρχισε να τρέχει πολύ αίμα (όχι σταγόνες) το οποίο όμως ευτυχώς σταμάτησε.
    3.Πότε να υπολογίζω πως θα περάσουν οι πόνοι; Θα είμαι ως το τέλος της εβδομάδας καλά; (σίγουρα είναι κάτι που δεν μπορείτε να το ξέρετε αφού δεν βλέπετε το στόμα μου αλλά ο μέσος όρος ποιος είναι; )

Χίλια ευχαριστώ και plz δώστε μου απάντηση!:confused:
    Last edited by a moderator: Jan 7, 2010
  2. aql

aql New Member

Χθες άνοιξε ένα ράμμα και το αίμα έτρεχε ποτάμι και κατάπια πολύ. Σήμερα τα κόπρανα μου βγήκαν μαύρα. Είναι φυσιολογικό ή όχι; Plz ας απαντήσει κάποιος.
  3. fotis-

fotis- Member

Το οτι σταματισες την αντιβίωση δεν είναι και κατι το τραγικο. Αρκεί βέβαια να μην έχεις πυρετο.:_sii: Οσο για τα μαυρα κόπρανα.. είναι απο το αίμα που καταπιες! Θα πρεπει να προσεξεις να μην τρως και πίνεις ζεστα. Τα κρυα ροφηματα βοηθουν σ αυτες τις περιπτωσεις. Αν όμως συνεχισεις να βλεπεις αιμα ή μαυρα κόπρανα θα πρεπει να επισκευθεις το γιατρο σου!
  4. aql

aql New Member

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Πήγα σε γιατρό και μου είπε ακριβώς τα ίδια και ησύχασα.

Το πρόβλημα μου είναι οι αιμορραγίες. Μέχρι σήμερα έχω κάνει 2 μεγάλες (τώρα ξύπνησα από την 2η) με ασταμάτητο αίμα και το πρωί ετοιμάζομαι να πάω στον γιατρό να δούμε τι θα γίνει.

Ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω να τρώω κανονικά (ή τουλάχιστον να προσπαθήσω) την 7η μέρα. Τώρα μου είπαν να συνεχίσω τα παγωμένα και τις κρέμες για 1 εβδομάδα αλλά δεν έχει καλυτερεύσει ιδιαίτερα η κατάσταση νομίζω.

Χίλια ευχαριστώ!
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Κάνε υπομονή και πολλά περαστικά!:sorrriso:
  6. aql

aql New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ kathy. Μόλις τελειώσει η περιπέτεια υπόσχομαι να ενημερώσω για τα όσα έχουν γίνει.
  7. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η αιμορραγία που περιγράφεις μετά από αμυγδαλεκτομή μπορεί να είναι αρκετά σοβαρή επιπλοκή και θέλει νοσοκομειακή αντιμετώπηση.
  8. aql

aql New Member

Καλησπέρα και χίλια ευχαριστω. Η αιμορραγία ήταν αρκετά σοβαρή και αντιμετωπίστηκε μέσα στο νοσοκομείο μετά από αρκετές προσπάθειες να την σταματήσουμε. Ακόμα σε φάση ανάρρωσης ευελπιστώ να περάσει σύντομα αυτή η δύσκολη περίοδος (φτάνοντας στο τελος της 3ης εβδομάδας ακόμα έχω πόνους και πρηξίματα). :_s:
  9. Kathy

Όταν θα αναρρώσεις πλήρως μη ξεχάσεις να μας ενημερώσεις!
    Όλα θα πάνε καλά.:sorrriso:
  10. aql

aql New Member

11. kostas.reisis

kostas.reisis New Member

Καλημερα...θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...εδω και περιπου 8 μερες υποβληθηκα σε αμυγδαλεκτομη υστερα απο χρονια αμυγδαλιτιδα...ολα πηγαν καλα..το μονο μου προβλημα ειναι οτι απο την ημερα του χειρουργιου εως και σημερα η σταφυλη μου παραμενει πρησμενη σε σημειο να ακουμπαει την γλωσσα...ειναι φυσιολογικο αυτο και θα φυγει με τον καιρο η υπαρχει καποιο προβλημα...?ευχαριστω
  12. Kathy

Καλησπέρα. Έχουν περάσει μόνο λίγες ημέρες απ' την επέμβαση και είναι λογικό να υπάρχει ακόμη πρήξιμο εξάλλου στη στοματική κοιλότητα υπήρχε τοποθετημένο ειδικό εργαλείο προκειμένου να κρατά το στόμα ανοιχτό που ενδεχομένως να άγγιζε και τη σταφυλή. Επίσης μετά την αμυγδαλεκτομή αντιμετωπίζεις μία αλλαγή αφού απουσιάζουν οι αμυγδαλές. Δώσε λίγο χρόνο ακόμη στον εαυτό σου και αν το πρόβλημα υφίσταται και μετά από καιρό τότε να απευθυνθείς στον χειρουργό σου.
  13. Giwrgos

Giwrgos New Member

Καλησπερα...Ειμαι ο Γιωργος 23 ετων..τα τελευταια χρονια ταλαιπωρουμαι απο απανωτες πυοδεις αμυγδαλιτιδες...σημερα ειμαι στην 4η μερα της αντιβιοσης και σε 12 με 15 μερες θα κλεισω ραντεβου για την αφαιρεση τους..Ειμαι παρα πολυ φοβισμενος ομως με ολα αυτα που ακουγονται οσον αφορα τις επιπλοκες που εχει μια τετοια επεμβαση και λογο των τραυματικων εικονων που ειχα απο μικρος απο τα αρκετα χειρουργεια που εχω κανει μου εχει μηνει φοβεια...Ξερω ειναι καπως περιεργο λογο της ηλικιας αλλα αυτη ειναι η αληθεια...Θα ηθελα να με ενημερωσετε με βασει το ποσο πχ μπορει να διαρκεσει μια τετοια επεμβαση τι επιπλοκες μπορει να εχει κτλπ....Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας και την βοηθεια σας
  14. Kathy

Οι αφαίρεση αμυγδαλών είναι εδώ και πολλά χρόνια μια επέμβαση ρουτίνας και δε θα πρέπει να σε ανησυχεί. Καθημερινά δεκάδες παιδιά τις βγάζουν δίχως επιπτώσεις και με πλήρη επιτυχία. Σίγουρα είναι χρήσιμες για τον οργανισμό όμως οι επαναλαμβανόμενες αμυγδαλίτιδες μόνο κακό του προκαλούν γι' αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνεται η αφαίρεσή τους.
  15. Themis Spiropoulos

Themis Spiropoulos New Member

Καλημερα.στελνω κ εγώ το δικό μου θέμα μήπως κάποιος έχει να μου δώσει κάποια βοήθεια.υποβληθηκα σε επέμβαση αφαιρέσεως αμυγδάλων 8 του μηνα(Φλεβάρη).δυστυχως ειχα μικρές επιπλοκες για δυο λόγους.πρωτον Γτ η αριστερή αμυγδαλή ήταν δυο φορές μεγαλύτερη του κανονικού μεγέθους,κ η δεξιά τρεις φορες(κοινώς υπερτροφικές).για αυτό το λόγο η γιατρός αναγκάστηκε να κάνει 2 φορές βαθύτερες τομές.η δεύτερη επιπλοκή ήταν ότι επειδή έκανα μόνιμα οξείες εμπυρετες πυωδεις αμυγδαλιτιδες,οι αμυγδαλές ήταν κυριολεκτικά σάπιες,κ όταν η γιατρός τις ακούμπησε,διαλύθηκαν σε κομμάτια.
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής.εχουν περάσει ήδη δέκα μέρες.καταπινω αρκετά καλύτερα,αλλά έχω ακόμα μόνιμα πρησμένη σταφυλη,κ τεράστια ποσότητα φλεμματων στο λαιμό,τα οποία έχουν γλυκόπικρη γεύση,κ προκαλούν έντονη δυσοσμία.οτι κ να φάω,στο στόμα έχει κανονική γεύση,αλλά μολις η τροφή φτάσει στο λαιμό,αλλάζει όλη η αίσθηση του φαγητού.εχει κανείς κάποια γνώμη η απάντηση;ειδικά τα φλεμματα με έχουν ταλαιπωρήσει αφάνταστα,έχω χάσει 8 κιλά σε 10 μέρες Γτ δε μπορώ να φάω σχεδόν τπτ.ευχαριστω!

Share This Page