1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Αερια Κολπικα Sos!

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by varvara1983, Dec 18, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. varvara1983

varvara1983 New Member

ξερω οτι ακουγεται περιεργο αυτο που εχω αλλα εδω και μηνες εχω αερια κολπικα:confused:καθε μερα πρωι βραδυ, γινομαι ρεζιλι καμια φορα αν κοιμηθω σε καμια φιλη:-( το πρωι ειδικα έχω παρα πολλα και φοβαμαι δεν ξερω τι ειναι,βγαζω και κατι υγρα που μυριζουν ασχημα:-( ακομα και οταν παω τουαλετα αισθανομαι οτι ενωνονται τα κοπρανα απο τον κολπο:confused:ακουγεται παραξενο ομως δεν ξερω τι ειναι και με ενοχλει,...:mad::frown:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Τα κολπικά αέρια σε συνδιασμό με δύσοσμα υγρά προμηνύουν κολπική λοίμωξη από αναερόβια κυρίως μικρόβια. Σε αυτές τις περιπτώσεις η επίσκεψη σε γυναικολόγο είναι αναγκαία για να γίνει καλλιέργεια κολπικού υγρού αλλά και κολπικό υπερηχογράφημα.
  3. varvara1983

varvara1983 New Member

το θεμα ειναι οτι τα αερια ειναι οταν εχω κανονικα απο τον πρωκτο ειναι και απο τον κολπο:confused:
  4. Kathy

:confused:Τώρα μπερδεύτηκα...
    Θα πρέπει να μας διευκρινήσεις εάν το πρόβλημα σου είναι γυναικολογικό ή γαστρεντερολογικό!
    Last edited by a moderator: Dec 18, 2010
  5. varvara1983

varvara1983 New Member

δεν ξερω:confused:
  6. Kathy

Εάν τα δύσοσμα υγρά που ανέφερες παραπάνω προέρχονται από τον κόλπο τότε αυτή είναι μία σοβαρή αιτία για να επισκεπτείς τον γυναικολόγο σου!
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!!!
    Αν συμβαίνει αυτο, είναι πολύ σοβαρό!
    Θα πρέπει να σας δει επειγόντως γυναικολόγος σε συνεργασία με χειρουργό!
  8. dardaman

dardaman New Member

Συμφωνώ

Φαίνεται πως υπάρχει πρόβλημα,
    Πιθανά συρίγγιο
    Παίζει σίγουρα ρόλο η ηλικία γιατι μπορει να υπάρχει για παράδειγμα προηγούμενο σοβαρό επεισόδιο εκκολπωματίτιδας,
    ή μήπως έχουν προηγηθεί επεμβάσεις στην κοιλία?
    άλλο ιστορικό?

Στο Jerry Maguire (movie με Tom Cruise) ειναι μια ατάκα που λέει με έμφαση:
    HELP ME, HELP YOU!

Σε κάθε περίπτωση θέλει έλεγχο, ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει, αν ναι, send feedback στο φόρουμ.
  9. varvara1983

varvara1983 New Member

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!!! στο γιατρο ακομα δεν πηγα θα παω αυτες τις μερες γιατι τις 2 μερες δεν ειχα πολυ πυον! τωρα αυτο ειναι καλο δεν ξερω:rolleyes: αερια εχω ακομα ομως:frown:
  10. varvara1983

varvara1983 New Member

εχω κανει καποιες επεμβασει στην κοιλια ξεχασα να πω.
  11. dardaman

dardaman New Member

ok

ok then,
    wish you the best
  12. dardaman

dardaman New Member

visit gynecologist

agapiti varvara
    I think u need to see a gynecologist
  13. Kathy

Αγαπητή Βαρβάρα μη το αμελείς όμως γιατί παραπάνω μίλησες για πύον, λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία! Θα πρέπει να το κοιτάξεις άμεσα.
    Last edited by a moderator: Dec 27, 2010
  14. varvara1983

varvara1983 New Member

15. Kathy

Καλησπέρα και καλή χρονιά και σε σένα! Από τη στιγμή που γυναικολογικά είσαι εντάξει για ποιο λόγο σου έδωσε τα υπόθετα; Τα υπόθετα συνήθως τα δίνουν μόνο όταν υπάρχει κάποιο μικρόβιο! Βρέθηκε κάτι στην καλλιέργεια κολπικού υγρού; Σου έκανε κάποιο υπερηχογράφημα; Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις το συζήτησες μαζί του και αν ναι ποια είναι η γνώμη του;
  16. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.

Αέρια απο τον κόλπο της γυναικας, οταν σχετίζονται με σεξουαλική πράξη, πολλές φορές λόγω θεσεως, είναι φυσιολογικά.
    ΟΜΩΣ.
    Αέρια εκτός πράξεως και σε συνδυασμό με υγρά δύσοσμα, σημαίνουν φλεγμονή, και πιθανά συσχετισμό με εντερικό σωλήνα.

Πιστεύω πως αν δεν έχει λυθει το πρόβλημα, θα πρέπει να σας δει οπωσδήποτε και χειρουργός.

Δεν πρέπει να το αμελήσετε!
  17. varvara1983

varvara1983 New Member

τα υποθετα μου ειπε να τα παρω για κανενα μικροβιο ετσι προληπτικα. τα αερια γιατρε τα εχω καθε μερα και δεν ξερω αν φευγουν:frown: και αυτη μου ειπε δεν ειναι τιποτα ολες τα εχουν:confused:
  18. Kathy

Μα αν έγινε η καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος και βγήκε καθαρή δεν υπήρχε λόγος να πάρεις υπόθετα! Τα δύσοσμα υγρά αλλά και το πύον από που προέρχονται τότε; Πρέπει να καταλάβεις ότι τα δύσοσμα υγρά σημαίνουν λοίμωξη. Ένα είναι το σίγουρο, ότι τα κολπικά αέρια δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο και φυσικά δεν το έχουν όλες οι γυναίκες!!! Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ακούσεις τη συμβουλή του κύριου Σάμπαλη και να απευθυνθείς και σε έναν χειρουργό!

Share This Page