1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αδυναμία αφοδευσης

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by elir, Mar 30, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. elir

elir Member

Καλησπέρα έχω ιππουριδικη συνδρομη από καταγμα ιερού κ χρησιμοποιώ καθετηρες επίσης το 2007 χειρουργηθηκα για προπτωση ορθου επειδή σφιγγομουν να ουρησω για πέντε χρόνια.
    Προβλήματα με αφοδευση είχα αλλά τουαλέτα πήγαινα κάθε μέρα αλλά πάντα κοιταγα τον πρωκτο αν διαστελεται η όχι αν βγαίνει κάτι ή όχι για να μην σφιγγομαι τσάμπα.. Τώρα γεννησα 14/3 κ από νωρίς στην εγκυμοσυνη γύρω στον τρίτο μήνα άρχισα να βγάζω τα κοπρανα με δακτυλικη υποβοηθηση με γάντια φυσικά δεν μπορούσα αλλιώς, ακόμα κ πολύ μαλακα κοπρανα δεν προωθουνταν. Επίσης στον ενατο μήνα πήγα σε χειρουργο κ Γαστρεντερολογο για μια αιμορροιδα κ τους είπα τι κάνω γιατί είχα τύψεις κ μου είπαν σιγά σιγά κ είναι οκ. Όμως δεν έχω επανέλθει ακόμα δεν ποναω πια στην κοιλιά από την καισαρική κ κοντεύω να τρελαθώ ότι μπορεί να μου χει συμβεί κ αυτό.. Σφιγγομαι κ δεν γίνεται τίποτα ακόμα κ με κλυσμα δεν βγαίνουν όλα τα κοπρανα αλλά κάποια μένουν κ πρέπει να βγουν με υποβοηθηση, είναι σαν ο πρωκτος να μην διαστελεται καθόλου για να βγουν..κοντεύω να τρελαθώ έχω περάσει πολύ δύσκολα έκανα εξωσωματική το ήθελε πάρα πολύ και ήθελα να ξαναμεινω έγκυος με τα κατεψυγμένα έμβρυα που έχω..οι γυναικολογοι που με άνοιξαν με είδαν πολύ καλά από συμφυσεις κλπ
    ..πίστευα θα επανέλθω υπάρχει περίπτωση ? Αν όχι υπάρχει θεραπεία γιαυτό ?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα πρέπει να μιλήσετε με έναν καλό και έμπειρο Γαστρεντερολόγο διότι προφανώς αυτές οι καταστάσεις επιλύονται χειρουργικά....
  3. elir

elir Member

Δεν είναι χειρουργική η θεραπεία, θα κάνω βιοαναδραση ορθου μήπως βοηθήσει.. Έκανα ορθοσκοπηση κ δεν έχω τίποτα αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.. Και μου φαίνεται αδύνατο να επανέλθει.. Επίσης έχω ένα σκληρό εξογκωμα πάνω δίπλα στην τομή μήπως κηλη ?
  4. Kathy

Είναι πολύ πιθανό... Θα πρέπει να εκτιμηθεί από ειδικό.
  5. lamprini 29

lamprini 29 New Member

Καλησπέρα.
    Συγγνώμη που γράφω σε αυτή την ενότητα ομως δεν ήξερα που ακριβώς πρέπει να τοποθετηθεί η ερώτηση μου.
    Μερικές φορές αισθάνομαι στον πρωκτο ότι κάτι με ενοχλεί όμως όταν πηγαίνω στην τουαλέτα εξαφανίζεται. Αν όμως δε πάω στην τουαλέτα συνεχίζει να με ενοχλει ώσπου τελικά για να ανακουφιστω, συνήθως , το τρίβω λίγο με χαρτί υγείας και περνάει .
    Πιστεύω πως το έχω ερεθίσει απο τα εσωρουχα που φοραω διοτι σχεδον ποτε δε φοραω 100% βαμβακερά ή εσωρουχα που το κόψιμο τους να πιο χαμηλά .
    Εσείς τι λέτε;
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
  6. Kathy

Η ενόχληση είναι φαγούρα ή τσούξιμο;
  7. lamprini 29

lamprini 29 New Member

Τίποτε απο τα δύο . Δεν με πονά ούτε με τσούζει ούτε υπάρχει φαγούρα . Απλώς νιώθω σαν να υπάρχει κάτι που με εμποδίζει .
  8. Kathy

Τότε τίποτα δε μπορεί να συμβαίνει αφού τίποτα από τα παραπάνω δε σε ενοχλεί, απλά βγαλτο εντελώς από το μυαλό σου και θα φυγει εντελώς η όποια ενόχληση...
  9. lamprini 29

lamprini 29 New Member

:_lol:
    Δυστυχώς με φαγουρισε λιγο και το εκανα και παλι με χαρτακι και αυτο που αντικρισα ηταν 4 μικρα λευκωπα μακροστενα πραγματακια και επειδη σπουδαζω ιατρικη εχω μεινει λιγο αναυδη και εχω τρομοκρατηθει.Παντως τα εβαλα στο σελοτειπ και εχω την εντυπωση πως εγιναν λιγο πιο μικρα σε μεγεθος.
  10. Kathy

Αυτά συνήθως προμηνύουν σκουλήκια εντέρου. Θα έλεγα να κάνεις οπωσδήποτε μια εξέταση κοπράνων..
  11. lamprini 29

lamprini 29 New Member

Κι εγώ αυτό πίστεψα όταν τα είδα. Θα κάνω και θα σας πω αν είναι αυτό τελικά :). Πάντως αυτές τις μέρες δε πρόσεξα τη διατροφή ιδιαίτερα έφαγα σε 5 μέρες 2 Burger..Επίσης πριν 20 μέρες περίπου εείχα πάθει τροφική δηλητηρίαση δε ξέρω αν εεπηρεάζει αυτό και οόταν ξυπνάω το πρωί νιώθω να είμαι πιασμένη στους ώμους τις ττελευταίες μέρες. Πολλα αερια επισης ..
  12. Kathy

Είμαι σχεδόν βέβαιη οτι αυτά τα άσπρα είναι σκουλήκια εξ ου και αυτές οι περίεργες ενοχλήσεις που έχεις. Να την κάνεις άμεσα την εξέταση...
  13. lamprini 29

lamprini 29 New Member

Ξεκίνησα θεραπεία με vermox.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :cuoricini:
    Kathy likes this.
  14. lamprini 29

lamprini 29 New Member

Ωχ ωχ ωχ ... έκανα μια Βλακεια. Αντί να πάρω ένα δισκίο πήρα δύο το πρωί. Μόλις τώρα όμως το κατάλαβα. Για βράδυ δε πήρα. :_l:
  15. Kathy

Δεν πειράζει δε θα συμβεί κάτι. Συνέχισε κανονικά τη θεραπεία σου. :)

Share This Page