1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΑΔΕΝΟΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΣΤΑΔΙΟ IV

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by tomariw, Oct 10, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. tomariw

tomariw New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ,51 ΕΤΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3ΜΗΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΦΡΙΚΤΩΝ ΠΟΝΩΝ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ..''ΑΨΟΓΗ'' ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΛΥΚΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΠΑΘΕΙΕΣ ΚΛΠ,ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ..ΑΠΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ,ΗΠΑΤΟΣ,ΣΠΛΗΝΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΜΟΡΦΩΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΣΥΚΩΤΙ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΙΟΨΙΕΣ ΣΕ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΗΠΑΡ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΜΕ..ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΧΜΘ Α' ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ GEMZAR 1000mg.

ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ,ΑΙΤΙΩΝ,ΦΑΡΜΑΚΩΝ,ΝΕΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ..ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΘΕΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΡΕΞΗΣ(ΑΝ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΓΕΥΣΗ ΤΗΣ ΧΜΘ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕ ΤΗΝ ΠΤΟΕΙ ΚΙΟΛΑΣ)..
    ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ Μ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΘΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
  2. dardaman

dardaman New Member

ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ

Αγαπητέ Φίλε/Φίλη,
    Είναι γεγονός πως η κατάσταση που περιγράφεις δεν είναι καθόλου ευχάριστη. Οι παθήσεις στο πάγρεατος είναι πολύ ύπουλες και όταν τις παίρνουμε είδηση είναι συνήθως αρκετά αργά.
    Το φάρμακο που λαμβάνετε όμως, είναι αρκετά καινούριο πολύ καλό και ελπιδοφώρο. Η πάθηση όμως έχει ήδη προχωρήσει.
    Όσων αφορά την κληρονομικότητα, είναι πάρα πολύ σπάνια και σχετίζεται με πολύ ειδικά και σπάνια σύνδρομα τα οποία από το ιστορικό θα μπορούσε να σε συμβουλέψουν οι ειδικοί.
    Θα πρότεινα να μην έχεις το μυαλό σου εκεί, ούτε σε κάτι που ίσως να μπορείς ή να μπορούσες να προλάβεις΄.
    Να είσαι δίπλα στην μητέρα σου και να την στηρίζεις με την αγάπη σου.
    Ισως ένα ιατρείο πόνου να μπορούσε να σας βοηθήσει και μπορεί κάποια στιγμή να κιτρινίσει (ίκτερος) και να χρειαστεί ενδοσκόπηση (ERCP) και stent.
    Εύχομαι να πάνε όλα όσο καλύτερα γίνεται.
  3. tomariw

tomariw New Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΑ..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κε ΔΑΡΔΑΜΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΣΆΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΤΙΚΟ..ΕΙΧΑΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΘΩΣ Η ΑΞΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ XELODA ΣΕ ΣΥΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ..
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΟΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ,ΟΠΟΥ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΠΕΡΘΕΡΜΙΑΣ(ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ)ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΟΓΚΟ,ΔΗΛ. ΔΙΑΛΥΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΟΡΟΥ ΜΕ 2Η Η' ΚΑΙ 3Η (ΔΗΛ.ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΗΣ)ΔΟΣΗ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 43 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ ''ΖΕΜΑΤΙΖΕΤΑΙ'' Ο ΟΓΚΟΣ ΚΑΙ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΥΡΙΚΝΩΣΗ ΜΕ ΚΥΡΙΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΣΑΝ ΣΗΜΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ..ΗΔΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΜΕ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ(ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΩΣ ΤΩΡΑ,ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΕΟΡΤΩΝ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ)..ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ..ΘΕΩΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΠΤ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ..ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..
  4. dardaman

dardaman New Member

ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ

ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ.
    ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΑΝ ΣΩΣΤΑ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
    1. ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΓΚΡΕΑΣ? ΤΟ XELODA TO ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ. ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΒΙΟΨΙΑ FNA?
    2. ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ? ΑΔΥΝΑΤΟ
    3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΘΕΡΜΙΚΗ ΕΝΔΟΠΕΡΙΤΟΝΑΙΚΗ ΧΜΘ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΕΝΤΡΑ (ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ +/-2)

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ, (ΤΟ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ)

ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ
    ANYWAY ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ

EYXOMAI KAΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Share This Page