1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αχ αυτή η κύστη του κοκκυγα!!!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Δέσποινα, May 9, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

:mad: Πρίν απο δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά,ξαφνικά εννιωσα ένα πόνο οταν καθόμουν.Να μην τα πολυλογώ μπήκα χειρουργείο...κύστη του κοκκυγα.Εως τότε δεν ήξερα καν οτι υπήρχε κάτι τετοιο.Με αφορμή την δική μου επέμβαση άκουσα ουκ λίγες εμπειρίες.Γίνεται η εγχειρηση,όλα καλά,άργησε να κλείσει σχετικά...Απο τοτε ομως έκλεισε για δυο το πολύ τρεις μήνες και απο τοτε κλείνει και ανοιγει...με αποτέλεσμα να ειμαι ενα διάστημα με ενα σερβιετάκι πίσω για να μην λερώνομαι..Ξαναπήγα στο γιατρό,μου το άνοιξε,μου το καυτηρίαζε με νιτρικό αργυλο και δώστου πάλι απο την αρχή...Για πολύ λίγο καιρο σταμάτησε αλλα πριν ενα μην ξανα τα ιδια.Πρηξιμο,κοκκινισμα,να μην μπορώ να κάτσω,να μην μπορώ να είμαι όρθια,και οταν μετα απο 3 με 4 μερες ταλαιπωρίας αφάνταστης μολις άνοιγε,ηρεμούσα.Και η ηρωνία ειναι οτι το σκεφτόμουν οτι "παραξενο...εχει κλείσει τελείως...λες να ξεμπέρδεψα;;" Τυχαίνει αυτό...Τώρα που γράφω περίπου ενα μήνα μετά...εχω φύγει απο την δουλεια μου γιατί ουτε ορθια μπορώ να είμαι ούτε να κάθομαι...:mad:. Η πορεία ξέρω ποια ειναι.Στο κρεβάτι μια δυο μέρες,μπορεί και πυρετό (εχει κοκκινήσει) ,την Κυριακή λογικα θα μπω στο μπανιο θα εχει πρηστεί τόσο,θα ρίξω ζεστό νερο θα την ανοίξω και θα φύγει το πύο...Γιατί τα λέω τωρα όλα αυτα και δεν πάω στο γιατρό;;;; Γιατι εγω τώρα αν πάω να με αγγίξει κάποιος ετσι όπως είναι τώρα,θα μείνω πάνω στο κρεβάτι!!!!! Και το λέω επειδή εχω ζήσει τους πόνους!!! Γιατί σε εμένα;;;; Αλλοι μαλλον οι περισσότεροι μετά την εγχείρηση ξεμπερδεύουν με αυτο το θέμα....:triste:

Ευχαριστώ,συνχαρητηρια για το φόρουμ....
    (επρεπε να τα πώ σε κάποιον που ξέρει.... )
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εκ των αναφερομενων σας, πιθανότατα ΔΕΝ έχει γίνει πλήρης εκτομή της κύστεως στο 1ο χειρουργείο σας ή έγινε ταχύτατα υποτροπή για ποικίλλα αίτια.
    Εφ'οσον ταλαιπωρείστε τόσο πολύ πρέπει οπωσδήποτε να σας δεί χειρουργός.
  3. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

:_lol: Τελικά την ιδια μέρα το απόγευμα άνοιξε και τουλάχιστον ανακουφίστηκα (προς το παρόν).Τέλος του μήνα θα πάω σε χειρουργό,και λέω τέλος του μήνα γιατί θα εχει μπει για τα καλά το καλοκαίρι,και μια και έχω την θάλασσα δίπλα στο σπίτι μου λέω να επωφεληθω απο αυτό.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να πάψω πια να ταλαιπωρούμαι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Share This Page