1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα !!!3η Εγχείρηση Σε Κύστη Κόκκυγος!!!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by kiposekso, Oct 19, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kiposekso

kiposekso New Member

Αγαπητοί συναναγνώστες,

συγχαρητήρια σε όλους για τη διμηουργία του φορουμ. Είναι άκρως βοηθητικό και κατατοπιστικό. Διάβασα πολλά από τα άρθρα που αφορούν την κύστη κόκκυγος και μάζεψα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Προσωπικά έχω ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

έχω κάνει 2 φορές χειρουργείο σε κύστη κόκκυγος (μια με κλειστή μέθοδο και μια με ανοικτή - laser) και τώρα μετά από πρίπου 8 χρόνια από το δέυτερο και 11 από το πρώτο, μου ξαναάνοιξε... Επίσης μετά τη δεύτερη εγχείριση δεν έκλεινε η πληγή για 3 χρόνια... ώσπου πήγα σε δερματολόγο και με βοήθησε με άτι απλές κρέμες και τεχνικές (κόκκινο, γάζες, στέγνωμα με πιστολάκι)

Πήγα σε χειρουργο και μου είπε ότι πρέπει να ξανακάνω εγχείριση. Τώρα η οπή είναι μεγέθους 1 ευρώ και βάθους 1 ελιά. Οπως καταλαβαίνετε η κατάσταση είναι πολύ δραματική διότι σκέφοτμαι:

---καθε 5 χρόνια θα κάνω μια εγχείριση σε εκείνο το σημείο?
    ---Μήπως καταστρέφω του τοπικούς ιστούς (αν εκφράζομαι σωστά)?
    ---αφού είναι ανοικτό και αδειάζει, Υπάρχει εναλλακτική θεραπέια?
    ---Μπορώ να εξασφαλιστώ ότι δε θα ξαναβγεί?
    ---Είναι επείγον το χειρουργίο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας.
    Η υποτροπή μετά απο τόσα χρόνια, σημαίνει κυρίως νεα εμφάνιση, και όχι οτι δεν είχε γίνει κατι σωστά τότε.
    Η εκ νεου εμφάνιση συνήθως οφείλεται στην εκ νέου είσφρυση τριχών (τριχοφωλεακό συρίγγιο = κύστη κόκκυγος).
    Η λύση πιθανά να ήταν η ριζική αποτρίχωση της περιοχής.
    Απο κει και πέρα, ξαναρχίζετε απο την αρχή.
    Δηλαδή επανάληψη της επέμβασης (οπου εμπιστεύεστε), και μετά αποτρίχωση.

Share This Page