1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα 30 Ημέρες Με Καούρες Και Πονους

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by GIANNISKAL, Apr 1, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

καλημέρα

είμαι ο Γιάννης 42

καινούργιος στο forum (έπεσα πάνω στο topic μετά απο goolαρισμα λόγω ...'θέματος' μου)

Είπα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου ...

Εδώ κι ένα μήνα περίπου κι εντελώς ξαφνικά (4 ημέρες μετά τη Τσικνοπέμπτη – είχα φάει αρκετα λιπαρά) άρχισα να βιώνω ένα βασανιστικό πόνο κάτω από το στέρνο και οπισθοστερνικά. Ο πόνος γινόταν φρικτός όταν κινιόμουνα περπατούσα.

Εδώ πρέπει να πω ότι λίγο καιρό πριν με πιάσει το πρόβλημα επειδή ήμουν αρκετά υπέρβαρος 116 kg είχα αρχίσει δίαιτα και γυμναστικούλα - jogging με άριστα αποτελέσματα.
    Φοβήθηκα κι έτρεξα αμέσως σε καρδιολόγο ο οποίος μετα απο εξετάσεις μου είπε ότι η καρδια μου ήταν αψογη.

Πήγα σε παθολογο και μετά στον 1ο γαστερεντερολογο που μου είπε να κάνω γαστροσκόπηση.

Εντωμεταξύ μέχρι τότε το πρόβλημα δεν μπορουσα να το συνδιάσω απόλυτα με το φαί. Απλά ενοιωθα σαν να είχα μια πληγη κάτω από το στέρνο στην περιοχή του στομαχιού που όταν προσπαθούσα να περπατήσω πιο έντονα είχα μια ενόχληση που έφτανε σε πονο. Επίσης πολλές φορές σε ηρεμία ενοιωθα έντονη ενοχληση + κάψιμο από τη δεξια πλευρα στο σημείο που βρίσκεται η χοληδοχος κυστη (εμπρος και πίσω)
    Έκανα γαστροσκόπηση σε δημ. νοσοκομείο όπου ο γιατρός μου είπε ότι έχω απλά ΓΟΠ. Μου έδωσε μια Διάγνωση ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Z-LINE (χωρίς φιλμς) Και μου έγραψε φάρμακα (zurcazol x2/ημ) και μου είπε να ψαχτω κι άλλο αν σε 10 ημέρες δεν έχουν περάσει τα συμπτώματα.

Σε 10 ημέρες τα συμπτώματα είχαν απλά απαλυνθεί. Ευτυχώς ο οπισθοστερνικος πόνος καύσος είχε υποχωρήσει αρκετά. Αλλά συνεχιζα να νοιώθω αίσθημα πληγής μπροστα – φλεγμονής (ακριβώς κάτω από το κέντρο του στέρνου) όταν κινιόμουνα. Επίσης πολλές είναι οι φορές που ένοιωθα όπως προείπα και ενόχληση + κάψιμο από τη δεξια πλευρα στο σημείο που βρίσκεται η χοληδοχος κυστη (εμπρος και πίσω).

Εντ'ω μεταξύ άρχισα να συνδιάζω τα συμπτώματα με τη λήψη φαγητού . Δηλαδή γινόμουν τούμπανο και καιγομουνα και πόναγα όταν έπινα αρκετό νερό ή καφέ, έτρωγα λίγο πιο πολύ φαϊ ή όταν έπινα καθημερινα το χάπι της πίεσης (είναι το μόνο φάρμακο που παίρνω εδώ κι ένα χρόνο λογω ιδιοπαθους αρτηρ.υπέρτασης). Επίσης πολλές φορές τα ενοχληματα αυτά αυτά γινόντουσαν πραγματικά ανυπόφορα 2 ώρες μετά τη λήψη φαγητού.

Έκανα υπέρηχους Ανω κάτω κοιλίας. Το μόνο εύρημα μια ήπια πάχυνση στη χολή και λιπώδη διήθηση στο συκώτι (την έχω χρόνια και το γνωρίζω - μέγεθος συκωτιου στ' ανώτερα φυσιολογικα ορια ). Όλα τ' άλλα ok.

Σημ. Εξετάσεις αίματος είχα κανει μέσα Ιανουαρίου και ήταν ok.

Πήγα ξανά σε 2ο καρδιολογο. Ξανά εξετάσες. Μου είπε ότι η καρδιά μου είναι άψογη.

Πήγα σε 3ο γαστρεντερολόγο. Μου είπε να συνεχίσω τη θεραπεία 2 φορές την ημέρα , να κάνω δίαιτα και να περιμένω... (???)

Κάποιο μεσημέρι έκανα το λάθος και έφαγα λίγο κοτόπουλο σχάρας λεμονάτο.... που ζήλεψα.... :(( 10 λεπτά από την τελευταία μπουκιά ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ! στο στομάχι (ψηλά και λίγο αριστερά κάτω από το στέρνο) Τρόμαξα και ξεκινησα για το νοσοκομείο που είδα ότι είχε γαστρεντερολογο σε εφημερία. Είχε 2 παθολόγους (γυναικες επιμελήτριες). Η μία έκανε διαγνωση απο την καρέκλα της είπε να φυγω χωρίς καμμια εξεταση (γιατι σε οικονομικη κριση δεν πρεπει να επιβαρυνουμε τα Ταμεία) η άλλη ήταν εξαιρετική κι αφού με εξέτασε και με εστειλε για υπερηχο χολής και εξετάσεις αιματος. Ο υπέρηχος (έγινε περίπου 4 ώρες μετά το φαγητό) δεν έδειχνε και πολύ καλα τη χολή (μερική σύσπαση) αλλά δεν φαινόντουσαν λίθοι. Οι βιοχημικές εξετάσεις αιματος (και τροπονινη, αμυλάση, ηπατικοι δείκτες κλπ) ok εκτός από ενα CPK ελαφρά ανεβασμένο (278 ).
    Μου είπε να συνεχισω προσεκτικά και με υπομονη και να ξανακοιταξω και τη χολή μου.

Πήγα σε χειρούργο και αφου είδε τον υπέρηχο μου είπε ότι έχω περάσει αλιθισιακή χολοκυστιτιδα. Μου είπε ότι το τοιχωμα της χοληδόχου έχει πάχυνση και βλέπει κα ασβεστώσεις. Τον ρώτησα εάν κατι τέτοιο δικαιολογει τις καουρες και όλα τα υπολοιπα και μου είπε ότι όλα από εκεί προέρχονται….

Σήμερα 30 ημέρες περίπου μετά τη λήψη των πρώτων φαρμάκων,
    κάνω Δίαιτα (έχω πέσει στα 107 Kg)
    είναι λίγες στιγμές που νοιώθω καλά και πολλές άλλες που πονάει το στομάχι μου και νοιώθω έντονη καούρα, σχεδόν πάντα μετα από λήψη τροφής (κάποιες φορες αμέσως κάποιες μιάμιση ώρα μετα) ή σχεδόν αμέσως μετά από λήψη νερού.

Οι ενοχλήσεις που είχα όταν κινιόμουνα – περπατούσα έντονα έχουν περιοριστεί αρκετά αλλά μετά από κάποια ώρα νοιώθω ενόχληση πίσω στη πλάτη δεξιά κάποιες στο ύψος περίπου που βρίσκεται η χοληδοχος και κάποιες άλλες πιο ψηλά δεξιά - κεντρικά.

το βράδυ όταν κοιμάμαι νοιωθω ένα βασανιστικό κάψιμο (στην περιοχή του στομαχιού) ιδίως όταν κοιμάμαι μπρούμητα ή στο πλάι. Κάπως καλυτερα (με λίγο κάψιμο) νοιώθω όταν πριν κοιμηθώ πιω 2 κουταλιες gaviscon και κοιμηθώ σε κεκλιμένη θεση.
    το πρωί ξυπνάω σχεδόν καλά (με λίγο κάψιμο) , όταν παίρνω το zurcazol (με άδειο στομάχι) το κάψιμο αρχικά μεγαλώνει και όταν αργότερα παίρνω το χάπι πίεσης (πάντα με φαγητό - 2 φρυγανιες με μέλι γίνομαι χάλια - κάψιμο πόνος κτλ.)

Πάντως όρεξη έχω … και διάθεση και ενέργεια νοιώθω…

Αυτη τη στιγμή (22:30) που γράφω έχω έντονο καύσο στη περιοχή του στομαχιού. Έχω φάει πριν 20 λεπτά περίπου 1 φρυγανια με becel και μέλι.
    Εχω απογοητευτεί ! Αγχώνομαι μήπως έχω και κάτι άσχημο… Μου έρχεται να ουρλιαξω!!! :( Είναι δυνατόν ΓΟΠ να κάνει όλα αυτά;;; Είναι δυνατον να υποφέρω για 1 ολοκληρο μηνα;;; Είναι δυνατόν προβλημα χοληδοχου να προκαλει όλα αυτά;

Δεν ξέρω τι να κάνω... Συνεχίζω το zurcazol και βλέπουμε.... Εντωμεταξύ πήρα τη γνώμη κι από άλλο παθολογο για το κατα πόσον μπορεί να ευθύνεται το χάπι της πίεσης (στις παρενέργειες του γράφει για κοιλιακό άλγος και καύσο) και μου απάντησε ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλο απίθανο να συμβεί ένα χρόνο μετά που το παίρνω χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Εχω πάει σε τόσους γιατρούς (όλους μου τους έχουν συτησει) και άκρη δεν έχω βγάλει…

Σας παρακαλώ πολύ μια γνώμη – άποψη που θα μπορουσε να με καθοδηγησει να βγω από αυτή τη δυσάρεστη περιπετεια μου.

Σας ευχαριστώ

Σημ.
    Αρκετές φορές (αυτό το διάστημα) έχω παρατηρησει αρκετα πιο ανοιχτόχρωμα κόπρανα
    και αρκετά πιο σκουρα ουρα (σαν ουίσκι) – το χρώμα αυτό γινεται κίτρινο με τη λήψη νερού. (πίνω 3 λιτρα την ημέρα)
    τιμες χολορεθρινης στις εξετάσεις αιματος φυσιολογικές
    Last edited by a moderator: Apr 2, 2011
  2. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

συνέχεια συμπτωμάτων

καλημέρα,

χθες το βράδυ μετά απο 2 κουταλιές gaviscon είχα ένα σχετικά ήρεμο ύπνο.

Σήμερα το πρωί αφού σηκώθηκα ήπια ενα zurcazol και μετα 1 ώρα έφαγα πρωϊνό 1 ποτήρι γαλα χωρις λιπαρά, 1 τοστ μονο με τυρι με λιγα λιπαρά κι ένα ποτήρι καφέ τελείως αραιωμένο με γάλα και μετά ήπια το χάπι της αρτηρ.υπερτασης.
    Μετά απο 10 λεπτά κι αφου αρχισα την καθημερινότητα μου - αρχισαν εντονοτατες ενοχλήσεις - πονος κεντρικά στο στομάχι μου ακριβώς κατω απο το στερνο κεντρικά. Σαν να έχω μια φλεγμονή πληγη σ' εκεινο το σημειο και πιέζεται επώδυνα !!

3 ώρες μετά τα συμπτώματα έχουν κάπως καταλαγιάσει...

14:00 Μεσημεριανό φαγητό, λίγα σουβλάκια καλαμάκια χωρίς λίπος (αλλα ισως μεγαλυτερη ποσοτητα απ'ότι θα έπρεπε) με λίγη ντομάτα. Ένα cilroton αμέσως μετά. Καθόλου νερό. Εκτός από φούσκωμα και ολιγόλεπτη ήπια οπισθοστερνική ενόχληση τίποτε άλλο.

15:14 Μετά απο κάποιες πολύ ελαφριές δουλειές, ενόχληση - κάψιμο στο σημειο που βρίσκεται η χοληδοχος (μπροστά - πλάι )

17:15 Μετά από λίγη ξεκούραση (στο κρεβατι χωρίς ιδιαιτερες ενοχλήσεις) βγήκα να περπατήσω για 20 λεπτά. Μετά από μερικά βήματα άρχισα να νοιώθω αρκετό πόνο ψηλά στο στομάχι κεντρικά «συνδιασμένο» με τo κάθε βήμα μου. Συνέχισα για 10 λεπτά μετά χαλάρωσα για 5 και όταν συνέχισα ο πονος είχε γινει ήπιος αλλά καυστικός…. Με το που μπηκα σπίτι (σταματησα να κινούμαι) αρχισα να νοιώθω μονο ήπιο «καψιμο» στο ίδιο σημείο και προς τα κάτω δεξια.

Aυτο το σύμπτωμα το παρουσιάζω εάν το προηγούμενο γεύμα μου είναι κάπως παραπάνω (ποσοστικά.)

18:25 Ηπια ένα πολυ ελαφρυ και αραιωμένο καφέ με γαλα (cappuccino) κι έφαγα μισο μπισκοτο σοκολάτας κι ο προαναφερόμενος πόνος (κεντρικά ψηλά στο στομάχι) επανήλθε μέσα σε 5 λεπτά.

Τελευταία "αναφορά συμπτωμάτων"
    20:00 Μετά απο 1 ώρα και 15 λεπτά περπάτημα σε μια διαδρομή με μεγάλες παρατεταμένες ανηφορες, το προαναφερομενο ενοχλημα (πόνος ψηλα στο στομάχι κάτω απο το στέρνο) παρουσιάζοταν περιοδικα για 2-3 λεπτά πολύ ήπιο.
    Μετά απο τα τα 50 λεπτά παρουσιάστηκε ενοχληση - ήπιος πόνος - κάψιμο στη δεξιά πλευρά εμπρός και πίσω στη πλάτη στο ύψος περίπου της χοληδόχου.
    Με το που μπηκα σπίτι και κάθησα στην καρέκλα έχω μόνο αυτή την τελευταία ενόχληση που φαίνεται να καλμάρει σιγά σιγά.

Επειδή η αντιληψη των συμπτωμάτων είναι υποκειμενική υπόθεση σκέφτηκα να καταγράψω και να περιγράψω όσο καλύτερα γίνεται τα δικά μου σήμερα…

Τι να πω... :(

Ευχαριστώ πολύ εκτ' των προτέρων για καθε συμβουλή - καθοδήγηση (για το τι πρέπει να κάνω) που θα μου προσφέρετε.
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Στο δημόσιο νοσοκομείο όπου έγινε η γαστροσκόπηση σας πήρανε δείγμα για βιοψία;
  4. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

καλησπέρα,

όχι...

και ο γιατρός δυστηχώς δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός.

Μου είπε μόνο έχεις Διαταραχή Z-LINE μου έδωσε διάγνωση χωρίς films και μου ειπε να πάρω φάρμακα κι αν δεν μου περάσει να ψαχτω...
  5. Kathy

Συνήθως όταν ο γιατρός διακρίνει μέσω της γαστροσκόπησης ΓΟΠ τότε λαμβάνει και ένα δείγμα από το στομάχι για να γίνει βιοψία προκειμένου να διαπιστωθεί εάν πρόκειται για ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (Helicobacter Pylori). Το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού είναι ένα βακτηρίδιο το οποίο δύναται να προκαλέσει χρόνια φλεγμονή (γαστρίτιδα, δωδεκαδακτυλίτιδα κτλ). Θεωρείται το κύριο αίτιο της δημιουργίας πεπτικών ελκών. Εάν υπάρχει ελικοβακτηρίδιο τότε η θεραπεία γίνεται με συνδυασμό τριών φαρμάκων και διαρκεί 7-10 ημέρες. Τα φάρμακα αυτά τα αποτελούν δύο αντιβιοτικά και ένα φάρμακο για το στομάχι. Πάντως η δυσπεψία, το βάρος ή ο πόνος στο στομάχι μετά το φαγητό, η καούρα, η κακοσμία του στόματος, μπορεί να δηλώνουν την ύπαρξη του!
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Πρεπει να ξεκαθαριστούν τα πράγματα.
    1ον. Η χολοκυστίτιδα δεν κανει ποτέ καούρες, καψιμο και οισοφαγικό πόνο. Το ευρημα των υπερήχων μπορει να υποδηλώνει πως πιθανα έχετε προβλημα με την χολή σας, αλλά τα συμπτώματα δεν πείθουν.
    Για να διαλευκανθει το θεμα με την χολή (εφοσον δεν εχουν βρεθει πέτρες), ειναι κατ'αρχάς αν δεν εχετε κανει υπερηχογράφημα πάνω απο 6ωρο νηστικός να το επαναλάβετε, αλλοιώς να κανετε λειτουργικό υπερηχογράφημα χοληδόχου κυστεως (γινεται προγραμματισμένα).
    2ον. Η παλινδρόμηση-οισοφαγίτιδα ειναι αρκετά σοβαρό θεμα, και τα συμπτώματα ταιριάζουν. Η θεραπεία περα απο φαρμακευτική αγωγή ειναι και συγκεκριμμενη διαιτα με αποφυγη συγκεκριμμενων τροφών, πράγμα που ισως απο οτι διαβάζω, δεν εχετε κανει. Νομιζω πως θα πρέπει να συνεργαστειτε με εναν συγκεκριμμενο γαστρεντερολόγο που θα σας αναλάβει και θα σας καθοδηγησει σωστά.
  7. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

καλησπέρα σας

γραφω τις τελευεταιες εξελίξεις του στομαχο-θεματος μου. :(

Μετά από την μαγνητική Ανω Κάτω κοιλίας και όλες τις προηγούμενες εξετάσεις που έχω αναφέρει και επειτα απο την σημαντική καθοδήγηση ενός χειρούργου στο ΕΛΠΙΣ (ξαναέκανα εξετ. αίματος και λεπτομερέστατο Υπέρηχο άνω κοιλίας με έμφαση στης χολή) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑΝ τα όργανα άνω κάτω κοιλίας.

Οπότε η μόνη εξέταση που έμενε να επαναλάβω ήταν η γαστροσκοπηση (παρόλο που ο Διευθυντής το Δημ. Νοσοκομείου στην πρώτη γαστροσκόπηση είχε γραψει μονο Διαταρχή Z-Line). Ραντεβού λοιπόν σ' ένα καθηγητή γαστρεντερολόγο που μου συστησαν με τα καλυτερα λόγια στους Άγιους Αναργύρους. Ο γιατρός όντως φαινόταν εξαιρετικός.

Η Γαστροσκόπηση έδειξε ΔΙΑΧΥΤΗ ΕΝΤΟΝΗ ΕΡΥΘΗΜΑΤΩΔΗΣ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΘΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝΤΡΟ ΣΤΟΜΑΧΟΥ. Αποτελέσματα βιοψιών θα έχω την Μ.Τετάρτη.

Μου είπε να παίρνω 2 zantac (150mg( την ημέρα πρωί και βράδυ (σήμερα πήρα και μεσημέρι) και 3 Librax την ημέρα για να μην τα χειροτερέψω με το stress.

Το Βασανιστήριο μου συνεχίζεται ! Ευτυχώς όταν παίρνω zantac μετά απο λίγο ηρεμώ. Κατά τ' άλλα νοιώθω ότι έχω μια πληγή μέσα μου που με καίει και πονάει 1-2 ώρες (και για αρκετή ώρα) μετά τα γεύματα και πολλές φορές μου δίνει εφιαλτικό καυστικο πόνο όταν περπατάω (ιδίως μετά το πρωίνό ξύπνημα).

Τι να πω;;;; μετα από 45 ημέρες ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟΥς ΠΟΝΟΥΣ τουλάχιστον βρήκα τι έχω... :(

Ελπίζω κάποια στιγμή να τελειώσει το βασανιστηριο μου... :(

και πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
  8. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

ενημερωση

καλησπέρα σας

κανω την τελευταία ενημέρωση στο θέμα μου, για την εγκυκλοπαιδική ενημέρωση :) του topic :)

Οι βιοψίες δείξανε καποιες ελαφρες αλλοιώσεις βλεννογόνου από χρονια γαστρίτιδα και κάποια βακτηρίδια με χαρακτηριστικά ελικοβακτηριδιου. Ο γιατρός μου δωσε την κλασσική τριπλή θεραπεία με τις 2 αντιβιώσεις μαζί με zurcazol 40 mg πρωί βράδυ. Ημουνα που ημουνα τώρα νοιώθω το στομαχι μου να καιγεται το περισσότερο διαστημα της ημέρας.
    Ο γιατρός μου είπε ότι βλέποντας και κάνοντας γιατι είμαι δυσκολη περίπτωση.

Το θέμα είναι ότι κουραστηκα πολυ με ολα αυτα και προσπαθώ να υπομεινω λίγο ακομα μήπως όντως τα βακτηρίδια που βρεθηκαν 2 μηνες μετά είναι αιτία για όλα αυτα.

Συνοψίζω τι εξετασεις εχω κάνει αυτους τους 2 μηνες

2 γαστροσκοπήσεις (η 1η 2 μηνες πριν εδειξε μόνο Διαταραχη Ζ LINE .... Η 2η 15 ημέρες πριν έδειξε Εντονη Ερυθηματωδης γαστριτιδα - όλο το διαστημα επαιρνα αναστολεις προτωνιων-)
    2 υπερηχους Ανω Κατω Κοιλίας - ok
    3 φορές Γενικές και Βιοχημικές αίματος - όλα ok
    2 φορές επισκεψη σε καρδιολόγου με full sets καρδιολογικων εξετασεων - ολα ok
    1 μαγνητική ανω κατω κοιλιας με σκιαγραφικό - όλα ok
    Ακτινογραφίες Θώρακος - ok

+ αρκετες επισκέψεις στα επειγοντα των Δημοσιων Νοσοκομείων για καυστικούς αφορητους πόνους μετα το φαγητο

...οχι, σε ψυχίατρο δεν πήγα ακόμη :)
  9. Kathy

Εύχομαι το συγκεκριμένο σχήμα για την εκρίζωση του ελικοβακτηριδίου να σε πιάσει με τη πρώτη γιατί εάν δεν συμβεί αυτό τότε θα πρέπει να πας σε άλλο σχήμα. Συνήθως δίνεται αμοξυκιλλίνη και κλαρυθρομυκίνη. Το σίγουρο είναι ότι μετά την εκρίζωσή του θα αισθάνεσαι πολύ καλύτερα και οι καούρες θα αρχίσουν να υποχωρούν! Οι μελέτες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα δεν αφήνουν καμιά αμφιβολία ότι η επιτυχημένη εκρίζωση του ελικοβακτη­ρίδιου έχει σαν αποτέλεσμα την πλήρη επούλωση του πεπτι­κού έλκους και την ίαση της νόσου.
    Υπομονή λοιπόν!!!:smile:
  10. dano23

dano23 New Member

έχω την εντύπωση kathy ότι όταν γίνεται εκρίζωση ελικοβακτηριδίου η παλινδρόμηση μπορεί να αυξηθεί!!!άμα κάνω λάθος διορθώστε με.....
  11. Kathy

Το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού είναι ένα μικρόβιο που αποικίζει στο στομάχι και το δωδεκαδάκτυλο και η παρουσία του σχετίζεται άμεσα με την πρόκληση έλκους και γαστρίτιδας. Εκριζώνοντας το μικρόβιο δίνεται η δυνατότητα οριστικής θεραπείας στα περισσότερα γαστρικά και δωδεκαδακτυλικά έλκη. Αυτό σημαίνει πως η γαστρίτιδα υποχωρεί και μαζί μ'αυτήν και η παλινδρόμηση. Εξάλλου το σχήμα που δίνεται περιλαμβάνει δύο αντιβιωτικά αλλά και φάρμακο για τη γαστρίτιδα. Μετά την εκρίζωσή του γίνεται συνήθως μία συντηρητική θεραπεία για να επανέλθει το στομάχι στην αρχική του ισορροπία. Χρειάζεται χρόνος και υπομονή...
  12. dano23

dano23 New Member

έχεις δίκιο σε όλα μιας κ έχω κάνει κ ο ίδιος αυτήν την θεραπεία κ διάφορα άλλα!!!απλά δεν ξερώ γιατί μου χε μείνει αυτή η εντύπωση κ γι αυτό είπα ότι άμα κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος!!!:smile:
  13. Kathy

Ήμουν πριν από χρόνια κι εγώ παθούσα και έχω κάνει ολόκληρη διατριβή πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!!!;)
  14. sambalisG

Καλημερα.
    Οφείλω να μεταφέρω τα εξής:
    -Υπάρχει διεθνώς μία διαρκής συζήτηση όσον αφορά στην συσχέτιση HBP (ελικοβακτιριδιο) και reflux. Πιστεύεται πως το HBP επιτελεί καποια προστασια απέναντι στo reflux, αλλά και η θεραπεία εκρίζωσης αυτού μπορεί να επιδράσει αρνητικά. Ακόμη δεν εχει διασαφηνισθει το θέμα.

Στην συγκεκριμμενη περίπτωση θα πρέπει να γίνει βασικά συνδυασμός συγκεκριμμενης διατροφής με θεραπεία αντιμετώπισης της οισοφαγίτιδας, διότι αλλοιώς δεν επαρκει η αγωγή, και..
    Να ξεκαθαρισθει η πιθανοτητα "αλιθισιακής" χολοκυστιτιδας με λειτουργικό υπερηχογράφημα χοληδόχου.!
  15. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

Ενημέρωση Θέματος.

Κάνω μια μικρή ενημέρωση του περιστατικού μου για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα... γιατι όπως μου έχουν πει όλοι οι γαστρεντερολόγοι και ο τελευταίος που έχω καταλήξει ότι τα συμπτώματα μου δεν ειναι τυπικά γαστρίτιδας και βλέποντας και κανοντας....

(εξάλλου και οι διαγνωσεις των γαστροσκοπήσεων με προβληματιζουν η διαγνωση της 1ης γαστροσκοπηση ήταν ΔΙΑΤΑΡΧΗ Ζ-LINE
    ενω της δεύτερης εναμιση μηνα μετά ΔΙΑΧΥΤΗ ΕΝΤΟΝΗ ΕΡΥΘΗΜΑΤΩΔΗΣ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ - μετα από συνεχή θεραπεία με PPI)

Με την καθοδήγηση ενός φίλου χειρούργου έχω κάνει 3 φορές υπέρηχο ανω κοιλίας με μηδενικά παθολογικα ευρηματα και 2 φορές βιοχημικές και γενικές αίματος με φυσιολογικές τιμές.

Πρόσφατα έκανα και μια ακτινογραφία θώρακος λόγω και βρογχίτιδας που μου "χτυπησε" την πόρτα...

7η ημέρα διπλής αντιβιωσης (Klaricid 500mg Amoxil 1g) x 2 σε συνδιασμό με Zurcazol 40 mg x 2. Το έντονο και ανυπόφορο άψιμο στο στομάχι (μιαμιση ώρα μετα το φαγητό) έχει κάπως υποχωρήσει (πάντα με πολύ προσεκτική διατροφή) (το κάψιμο στο στομάχι δεν ήταν απο τα αρχικά μου συμπτωμτα). Περίεργους πόνους (στο ύψος του στομάχου - μπροστα ή πλάτη, αριστερά ή κέντρο ή δεξια έχω τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα και εντείνονται με τις κινήσεις μου). πχ. εάν σηκώσω μια ελαφριά γλάστρα και την κρατησω λίγο οι προαναφερομενοι πονοι γινονται εντονοτατοι, π.χ όταν πάω ν' ανέβω μια ανηφόρα παράξενος έντονος πόνος στη πλάτη από το ύψος του στέρνου μέχρι και κάτω και στη κοιλιακή χώρα αριστερά κάτω από το στέρνο (αυτο ήταν απο τ' αρχικά μου συμπτώματα) πχ. τώρα περίπου μιση ώρα με το φαγητό καθισμένος στη καρέκλα λίγο γυρτός μπροστα με πόνο πλατη κεντρικά και αριστερά στο ύψος στομαχιού αλλά και μπροστά κεντρικά στο ύψος του στομαχιου.)

(σημ. έχω επισκεφτει και 2 κρδιολογους - όλα ok)

Τι να πω... Συνεχίζω τη θεραπεία μου κάνω όσο μπορώ Υπομονή (μετα από τοσο καιρο πόνο και ταλαιπωρία) και βλέπω.... μάλλον ελπίζω ότι θα βρεθει καποια στιγμή τι έχω...
  16. sambalisG

Πονος στο στομάχι δεν συσχετιζεται με τις κινησεις!!!
  17. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

Καλησπέρα σας,

το ίδιο μου έχουν πει και ο γαστρεντερολογος

τα καψίματα στο στομάχι έχουν σχεδόν περάσει, το στομάχι μου έχει ηρεμήσει αρκετα (συνεχίζω τα χάπια zurcazol 40mg x 2) αλλα είμαι πια απο εκεί που άρχισα....

Αξιολογότατοι Πόνοι κάτω απο το στέρνο ποτε αριστερά πότε δεξια ποτε κέντρο αλλά και πίσω στην πλάτη, εντεινόμενοι με γεωμετρική πρόδο με τις κινήσεις (π.χ. γρήγορο περπάτημα, σήκωμα βάρους κτλ). Κατά την ξεκούραση , ξαπλωμένος στο κρεβάτι οι πόνοι εξαφανίζονται!

Πριν ν' αρχίσει αυτή η περιπέτεια μου έτρεχα 10 km 3 φορές την εβδομάδα... τώρα είμαι ικανοποιημένος άμα κινούμαι χωρίς να πονάω...

Το χειρότερο είναι ότι και οι γιατροί μου λένε: "βλέποντας και κάνοντας" ... κι εγώ αναρωτιέμαι, τι στο καλό απομένει να "κοιτάξω" να κάνω κι άλλες εξετάσεις μήπως ανακαλύψω επιτέλους τι μου συμβαινει...

Γιατί σίγουρα η ιδέα μου δεν είναι!
  18. elir

elir Member

Aυτο ειναι το χειροτερο να υποφερεις και οι γιατροι να σηκωνουν τα χερια ψηλα, να κανεις πειραματα με φαρμακα,δεν σε πιανει αυτο παρε το αλλο, εμενα στην παλινδρομηση το μονο φαρμακα που με βοηθησε ηταν το πριμπεραν κ ακομα το παιρνς\ω ακομα και για δυσπεψια, αν δεν μπορεις να λειτουργησεις με τπτ και κανενα φαρμακο δεν σε πιανει δοκιμασει ψυχιατρικη αγωγη..η επισκεψου ενα ψυχιατρο να σου πει τη γνωμη του..
    η παλινδρομηση ειναι οτι χειροτερο ακομα και το νερο σου πεφτει βαρυ..το προβλημα στο στομαχι δημιουργει αγχοσ και το αγχος χειροτερα συμπτωματα και σε παιρνει η κατω βολτα ειναι τραγικο πραγματικο..
    δοκιμασε τα ολα εγω πανω στην απελπισια μου πηγα σε 3 γαστρεντορολογουσ εκνα 2 γαστροσκοπησεις εξετασεις αιματος, ανω κ κατω κοιλιας υπερηχο, πηγα κ εκανα βελονισμο,υπνωση, πηγα σε ωριλα δεν αντεχα σπασμωδικες κινησεις αλλα βρηκα τη λυση πηγα κ στον ψυχιατρο κ ολα καλα σε 4 μηνες εγινε θαυμα..1 χρονο ακριβως ημουν διαλυμενη δεν μπορουσα να δουλεψω, να βγω απτο σπιτι, να παω στη σχολη, να σηκωθω απτο κρεβατι και πουθενα δεν ενιωθα καλα
  19. GIANNISKAL

GIANNISKAL New Member

Σ' ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.
    Πραγματικά βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη κατάσταση.
    3 γιατροί (χειρούργος, παθολόγος, γαστρεντερολόγος) λένε βλέποντας και κάνοντας...
    Πριν 4 μήνες ήμουνα ένας δραστηριος άνθρωπος που εκανε jogging , γυμναστήριο και χαιρόμουν τη ζωη μου.
    Και τώρα ... μαυρα χάλια.
    Προς το παρόν κάνω υπομονή!!! Υπομένω την "υποτιθέμενη" παλινδρόμση , τις συχνότατες τασεις για εμετό και όλους του πονους που έχω προαναφέρει.
    Πάντως έχω σκοπό να βρω τι με κάνει και υποφέρω.... Οπότε με τη σύμφωνη γνωμη και του παθολόγου μου:
    Θα ξανακάνω καρδιολογικο έλεγχο (εξάλλου όλα άρχισαν με πονους - τσιμπίματα - καψιμο στην περιοχή της καρδιας στερνου και οπισθοστερνικά).
    Θα βρω κάποιον γιατρό να "διαβάσει" τη μαγνητική μου ανω κάτω κοιλίας (κανένας απο τους γιατρους που έχω πάει δεν έχει δει τα films - όλοι αρκέστηκαν στη διάγνωση της ακτινολογου).
    Θα επισκεφτώ κι εναν ρευματολόγο για κάποιες ειδικές εξετάσεις...

Κραταω ενημερο το forum ....
  20. sambalisG

Καλησπέρα σας.
    Μετά απο απουσία λόγω ταξιδιού, θελω να σας αναφέρω, πως στο φορουμ, δεν υπάρχει δυνατοτητα βοηθειας περαιτέρω.
    Μέσα απο συγκεκριμμενη κλινιή εκτίμηση θα μπορούσα πλέον να σας βοηθήσω, προσωπικά, αλλά δεν δυναμαι μεσα απο εδώ..
    Οσον αφορά την μαγνητική τομογραφία, δεν βλέπουν τα φιλμς οι γιατροί σας διότι, δεν γνωρίζουν να τα διαβάσουν, και δεν εχουν εκπαιδευτεί για αυτό.

Share This Page