1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση 22 Χρονων-καρκινος Παχεως Εντερου;;

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by thoma, Apr 10, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. thoma

thoma New Member

Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος εδω και θα ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας.
    Ειμαι 22 χρονων και εδω και 3 μηνες εχω παρατηρησει αλλαγη των συνηθειων του εντερου.Απο πιο μικρη ειχα προβληματα με το εντερο αλλα ειχα επισκεφτει ιατρο και μου ειχε πει πως ειναι σπαστικη κολιτιδα.Πριν 3 μηνες,ξαφνικα το εντερο μου ερεθιστηκε πολυ και παρατηρησα αιμα στα κοπρανα μου.Πηγα σε ιατρο και μου ειπε να κανω μια εξεταση κοπρανων για να δουμε αν οντως υπαρχει αιμα ή ειναι χρωματισμος απο φαγητο.Ολα καθαρα.Απο τοτε ομως εχω κραμπες στην κοιλια,καποις φορες λιγο αιμα,φουσκωματα,δυσκοιλιοτητα-διαρροια.Τωρα τελευταια τρωω 2 δαμασκηνα το πρωι και καπως διορθωθηκε η κατασταση.Αλλα επανηλθε παλι.Διαβαζω και διαφορα online και εχω τρελαθει!
    Να συμπληρωσω πως ειμαι πολυ αγχωδης τυπος,παθαινω συχνα κρισεις πανικου και το να σκεφτομαι αυτο το θεμα του ενδεχομενου καρκινου δε βοηθα.
    Υπαρχει περιπτωση να εχω καρκινο;Eιναι φυσιολογικα ολα αυτα;

ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Γιατί το μυαλό σου πηγαίνει κατευθείαν στο κακό; Ξέρεις πόσα άτομα έχουν προβλήματα με κολικούς εντέρων; Μία απλή εξέταση κοπράνων όμως δε μπορεί να δείξει τι ακριβώς συμβαίνει. Όλο αυτό το διάστημα κανείς δε σου έδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή ή να σε παραπέμψει σε κολονοσκόπηση;
  3. thoma

thoma New Member

Καλησπερα.Εξεταση κοπρανων εκανα για να δουμε αν υπαρχει αιμα στα κοπρανα ή καποιο μικροβιο.Αφου βγηκαν τα αποτελεσματα και ηταν ολα καθαρα,μου εδωσε το Duspatalin και υστερα το Doralin που ειναι για κολικουσ αλλα δε διορθωθηκε η κατασταση.Οταν τον ξαναπηρα τηλεφωνο,μου ειπε οτι δε κρινει πως χρειαζεται να περασω την ταλαιπωρια της κολονοσκοπησης.Αυτη την εβδομαδα θα παω σε καποιο αλλο ιατρο να ακουσω και τη δικη του γνωμη.
    Ειλικρινα εχω φοβηθει πολυ με αυτη την κατασταση,σε σημειο που να με πιανουν πονοι σε ολο το σωμα απο το αγχος.
  4. Kathy

Νομίζω ότι θα πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αφού προηγουμένως αναφέρεις όλο το ιστορικό σου! Αν ρίξεις μια ματιά μέσα στο φόρουμ θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλά άλλα άτομα με παρόμοια προβλήματα. Δεν είσαι η μόνη! Το άγχος δε βοηθάει καθόλου, ίσα ίσα που επιδεινώνει την κατάσταση.
  5. fotis-

fotis- Member

Το να οφειλονται αποκλειστικα στο αγχος τα συμπτωματα το σκεφτηκες καθολου;
  6. thoma

thoma New Member

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
    Αυριο θα παω και σε ενα αλλο ειδικο να με δει.Ναι,μπορει να οφειλονται και στο αγχος αλλα δε μπορω να ηρεμησω.Εκει που ηρεμω,βλεπω πχ λιγο αιμα και τρομοκρατουμαι...Και γινεται χειροτερα το εντερο και παει λεγοντας...Απλα το μυαλο του ανθρωπου παει παντα στο χειροτερο.
  7. georgepap

georgepap New Member

Καλημέρα

Απ όσο γνωρίζω αλλά και από εμπειρίες γνωστών, το έντερο είναι ένα όργανο που εππηρεάζεται σημαντικά από την ψυχολογική κατάσταση. Αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρεις αρκετές αναφορές για τη σχέση εντερικών-διαταραχών με άγχος και στρές.
    Οπότε έχετε κατα νου πως ο πανικός και το άγχος μπορεί να δημιουργήσουν αντιδράσεις στο έντερο ή άλλα ψυχοσωματική συμπτώματα και σίγουρα δεν βοηθούν καθόλου.
  8. thoma

thoma New Member

Καλησπερα
    Πηγα στο γιατρο,ο οποιος με ξαναεξετασε δαχτυλικα και μου ειπε πως ειναι σπαστικη κολιτιδα.Μου εδωσε καποιες συμβουλες και μου ειπε πως η καλυτερη θεραπεια θα ηταν να επισκεφτω καποιο ψυχολογο να συζητησουμε.Του ειπα για κολονοσκοπηση αλλα μου ειπε πως ειμαι πολυ μικρη για να εχω τετοια αρρωστια και πως δεν αξιζει την ταλαιπωρια.Ωστοσο οι πονοι δεν εχουν υποχωρησει,εχω πολλα αερια,τα κοπρανα μου ειναι αλλωτε σαν της κατσικας και αλλωτε πολυ λεπτα σαν φιδια.Αν και ενα μεγαλο μερος του φοβου μου εχει φυγει,εξακολουθω να εχω καποιες αμφιβολιες γιατι βλεπω τα συμπτωματα δεν υποχωρουν.Ωστοσο ορατο αιμα δεν υπαρχει.
    Ευχαριστω
  9. Insomniac

Insomniac Member

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειτε μεγαλη ταλαιπωρια μια ενδοσκοπιση εντερου.Η μονη ταλαιπωρια ειναι η προετοιμασια...Λογω ιστορικου εχω κανει πολλες φορες και ειναι ανωδυνη αφου γινεται με μεθη και απο οτι ξερω ειναι το Α και το Ω για εξεταση εντερου.
  10. thoma

thoma New Member

Εχεις δικιο.Κι εγω θελω να κανω για να φυγουν οι φοβοι μου.ΑΛΛΑ,για να παω σε νοσοκομειο να την κανω,πρεπει να με δει ο εκει ιατρος και να με παραπεμψει σε ενδοσκοπηση.Για να παω σε διαγνωστικο κεντρο,το κοστος ειναι μεγαλο και σε περιπτωση επιπλοκης,πιθανον να μην εχουν καταλληλο εξοπλισμο.
  11. Insomniac

Insomniac Member

Εγω σε ιατρειο γαστρεντερολογου πληρωνω 200 ευρω.Για την υγεια δεν ειναι πολλα.
  12. thoma

thoma New Member

Εχεις δικιο.Ο πρωτος γιατρος μου ειπε να την κανω μονο και μονο για να μου φυγει το αγχος και στοιχιζε στο ιατρειο του 350.Ο δευτερος μου ειπε οτι δεν αποτελει καν επιλογη...δεν υπαρχει λογος.Σκεφτομαι μηπως γινομαι παρανοϊκη και οντως δεν υπαρχει λογος και βαλω και τους δικους μου σε εξοδα.
  13. Insomniac

Insomniac Member

Παρα πολλα ειναι 350

Εγω θα την εκανα γιατι ο φοβος ειναι κακος συμμαχος.Αν εισαι Αθηνα και σε ενδιαφερει σου συστηνω με pm τον γιατρο μου.Ειναι στο Χαλανδρι.
  14. thoma

thoma New Member

Ναι κι εγω θελω να την κανω αλλα ολοι μου λενε οτι ειναι κολιτιδα(ειναι οικογενειακο-η μαμα μου και η γιαγια μου εχουν).Οχι,δε μενω Αθηνα.Μενω σε ενα χωριο εξω απ το Ναυπλιο.Σ'ευχαριστω πολυ ομως!
  15. Insomniac

Insomniac Member

Ασε τι λενε ολοι και κοιτα να βρεις ενα γιατρο εμπιστοσυνης.
  16. thoma

thoma New Member

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!!
    Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι..Πηγα και εκανα μια γενικη αιματος καθως με συμβουλεψε ο γιατρος και βρεθηκε αιματοκριτης 38.5% και τα λεμφοκυτταρα ανεβασμενα,47%.Σαφως και θα παω να του δειξω τα αποτελεσματα αλλα μηπως ξετερε αν ειναι κατι ανησυχητικο???
  17. Kathy

Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανησυχείς για κάτι. Ο αιματοκρίτης σου είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Τα λεμφοκύτταρα είναι ελάχιστα ανεβασμένα αλλά δε θα πρέπει να σε ανησυχεί γιατί αυτό οφείλεται συνήθως σε οξείες ή χρόνιες ιογενείς λοιμώξεις. Τα λεμφοκύτταρα επάγονται ώστε να παράγουν ανοσοσφαιρίνες τα γνωστά δηλαδή αντισώματα. Πιο απλά πρόσφατα ενδεχομένως να πέρασες κάποιο κρυολόγημα και γι'αυτό το λόγο να ανέβηκαν. Είναι δηλαδή η γνωστή άμυνα του οργανισμού!
  18. georgepap

georgepap New Member

Στην ηλικία σου εκτιμώ ότι δεν έχεις μάλλον κάτι ανησυχητικό πλην αυτό που σου είπε ο γιατρός ο οποίος για να θεωρεί περιττή τη κολονοσκόπηση κάποιο λόγο θα έχει.

Βέβαια για να σου φύγει το άγχος βρες έναν καλό γιατρό και πήγαινε καντην να ησυχάσεις ψυχολογικά γιατι θα σου δείξει τα πάντα. Γύρω στα 200 ευρώ είναι καλά. Τώρα +- 50 δεν χάθηκε ο κόσμος.

Εφιστώ όμως ξανά την προσοχή στο θέμα της ψυχολογίας όπως σου είπε και ο γιατρός σου. Απ όσο ξέρω -χωρίς να είμαι ειδικός- είναι γνωστό στους εμπειρικούς γιατρούς ότι η ψυχολογική διάθεση (άγχος, φοβίες, πίεση, στεναχώρια κλπ), ειδικά σε περιπτώσεις ευερέθιστου εντέρου, σπαστικής κολίτιδας κλπ. παίζει σημαντικότατο ρόλο στην εμφάνιση και ενεργοποίηση των συμπτωμάτων.

Η αγωνία που έχεις πιθανόν να εππηρεάζει την εμφάνιση διαφόρων συμπτωμάτων. Αν κάνεις τη κολονοσκόπιηση και δεις οτι δεν εχεις τιποτα τελικά πιθανότατα να ηρεμήσεις ψυχολογικά γιαυτό και εγώ λεω να πας να την κάνεις. :)
  19. thoma

thoma New Member

Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας.
    Συναντηθηκα και χθες με το γιατρο και με διαβεβαιωσε πως δεν εχω απολυτως τιποτα(εκτος φυσικα απο τη σπαστικη κολιτιδα) και δε χρειαζεται να ανησυχω για κατι.Οι εξετασεις ειπε πως ειναι καλες και πως θα πρεπει να μαθω να ζω με αυτο που εχω.Νομιζω πως θα πρεπει να σταματησω να γινομαι παρανοϊκη γιατι και εγω κουραζομαι και κουραζω και τους ανθρωπους που ζουν μαζι μου.
  20. Insomniac

Insomniac Member

Η Ιδες στο μυαλο ειναι οτι το χειροτερο....Τελος καλο ολα καλα !!!

Share This Page