1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση 2 Μηνες Μετα Ακομη Δεν Εχει Κλεισει Τελειως.

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Crocodile23, Jul 11, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Crocodile23

Crocodile23 New Member

Πριν 2 μηνες ακριβως εκανα εγχειρηση αφαιρεσης της κυστεως την οποια (κακως) την ειχα αφησει να υπαρχει και να με ταλαιπωρει 9 χρονια.
    Ολα πηγαν καλα. Η μεθοδος οπως εγραφε ηταν με μαρσιποποιηση και αφησαν ανοιχτη την πληγη με ραμματα μονο στις 2 ακρες. Η πληγη ηταν αρκετα βαθια, περιπου 1 εκατοστο βαθος και 5-6 εκατοστα στο μηκος. Τα ραμματα βγηκαν μετα απο 8 ημερες(πριν 1 μηνα και 20 μερες).

Αλλαζα γαζες καθημερινα και εκανα πλυσεις με Betadine Scrub. Το 90% της πληγης εκλεισε μεσα σε μια εβδομαδα απο τη στιγμη που αφαιρεσα τα ραμματα και πλεον πριν 2 μερες εμεινε ενα σημειο λιγοτερο απο 1 εκατοστο ανοιχτο. Ομως εκει ειναι το προβλημα. Αυτο το καταραμενο σημειο δεν λεει να κλεισει ακομα.

Υγρο σταματησε να βγαζει εδω και ενα μηνα αλλα προχθες υπηρξε μια διανοιξη του τραυματος στην μεση περιπου της πληγης με μια τρυπα να δημιουργειται(οπου απο κατω φαινεται ενα σκουρο κοκκινο πραγμα-ο,τι και αν ειναι αυτο) περιπου μισου εκατοστου σε διαμετρο και ξαναρχισε να βγαινει καποιο ελαχιστο υγρο (οχι αιμα!).
    Εν τω μεταξυ το αλλο το καταραμενο σημειο μικραινει/επουλωνεται με ρυθμο χελωνας και ειναι περιπου 0.6 εκατοστα πλεον.

Ο φαρμακοποιος μου ειπε να σταματησω τις πλυσεις και τις αλλαγες γαζων και μου εδωσε ενα επουλωτικο σπρει το CICATRIDINA.

Η ερωτηση μου ειναι:

α)Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα που περιεγραψα τις διαδικασιας επουλωσης της πληγης ή υπαρχει λετε καποιο προβλημα?
    Να προσθεσω οτι παιζω μπασκετ σε εντονους ρυθμους εδω και 1,5 μηνα(μετα την αφαιρεση των ραμματων). Χωρις να παρατηρω καποιο προβλημα, πχ πονο κλπ, κατα την διαρκεια του μπασκετ ή μετα.

β)Το CICATRIDINA ενδεικνυται ή οχι? Να συνεχισω αλλαγες γαζων και εκπλυσεις με Betadine Scrub?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αν μου επιτρέπετε, να κανω και γω μια ερώτηση απλή.
    Ο ιατρος που σας χειρουργησε, το είδε? Τι σας συνεβούλεψε?

Share This Page